top of page

Solarni kolektori transformišu sunčevo zračenje u toplotu i prenese tu toplotu na medijum

(voda, solarna tečnosti ili vazduha). Zatim solarna toplota može da se koristi za grejanje

vode, da napravite rezervnu kopiju sistema grejanja ili za grejanje bazena.


Korišćenje solarne energije
Srce jednog solarnog kolektora je apsorber, koji se obično sastoji od nekoliko uskih

metalnih traka. Nosač tečnost za prenos toplote protiče kroz termo-nošenje cevi,

koja je povezana apsorbera traku. U ploča tipa amortizera, dva lista su u sendviču

zajedno omogućava medij da teče između dva listova. Apsorbere su obično napravljene

od bakra ili aluminijuma.
Bassejn apsorberi, s druge strane, su obično napravljeni od plastike (uglavnom EPDM,

nego i polipropilena i polietilena), kao nižih temperatura uključenih ne zahtevaju

veći toplotni kapacitet.


Grejanje i skladištenje su ujedinjeni u kolektoru rezervoara. Nizovi rezervoara

kolektora ne treba cirkulacione pumpe ili reguliše mehanizme, kao pitke vode

zagreje i čuva pravo u kolektoru.

 


Visoko efikasni Absorber površine
Amortizeri su obično crna, kao tamni površine pokazuju posebno visok stepen

apsorpcije svetlosti. Nivo apsorpcije ukazuje na količinu kratkotalasni sunčevog

zračenja se apsorbuje to znači da se ogleda. Kako amortizer zagreva na temperaturi

višoj od temperature okoline, što odaje veliki deo akumulirane sunčeve energije u

obliku dugog talasa toplote zraka. Odnos apsorbovane energije na emitovane toplote

je označen stepenom emisije.
U cilju smanjenja gubitak energije kroz emisiju toplote, najefikasnija absorbenti

imate selektivnu površinski sloj. Ova zaštita omogućava konverziju visokim udjelom sunčevog zračenja u toplotu, istovremeno smanjenje emisije toplote.
Uobičajene premazi pružaju stepen apsorpcije od preko 90%. Solarni boje koje se mogu mehanički primenjene na unapređenje odbojnika (bilo sa četkama ili sprejevi), su manje ili nimalo selektivan, jer imaju visok nivo emisije. Galvanski primenjuju selektivno obloge spadaju Black Chrome, Black Nickel, i aluminijum-oksid sa niklom. Relativno Novina je titanijum-nitrid-oksid sloja, koji se primenjuje putem para u vakuumskoj procesu. Ova vrsta premaza se izdvaja ne samo zbog svojih prilično niske stope emisija, ali i zbog toga što njegova proizvodnja je emisija-free i energetski efikasan.
Ravnih pločastih kolektora

Skica za stan-ploča kolektora
Stan-ploča kolektor se sastoji od amortizer, providnim poklopcem, okvir, i izolacije. Obično solarna sigurnosno staklo gvožđe-siromašnih se koristi kao providnim poklopcem, kao što prenosi veliku količinu kratkog talasa svetlosnog spektra.
Istovremeno, samo vrlo malo toplote koju emituju apsorbera pobegne poklopac (efekat staklene bašte).
Pored toga, providni poklopac sprečava vjetar i povjetarac od nošenja prikupljene toplotu (konvekcije). Zajedno sa okvirom, poklopac štiti apsorberu od nepovoljnih vremenskih uslova. Tipični frame materijali uključuju aluminijuma i pocinkovanog čelika; ponekad se koristi fiberglas-plastika ojačana.
Izolacija na poleđini apsorbera i na bočnim zidovima umanjuje gubitak toplote kroz provodljivost. Izolacija je obično poliuretanske pene ili mineralne vune, mada se ponekad koriste mineralna vlakna izolacioni materijali kao što su staklene vune, kamene vune, staklena vlakna ili fiberglas.
Flat kolektori pokazuju dobar odnos cena-performanse, kao i širok spektar mogućnosti montaže (na krovu, u samom, ili nevezan krova).
U cilju smanjenja gubitka toplote unutar okvira konvekcijom, vazduh može da se ispumpava iz kolektora cevi. Takvi kolektori onda se može nazvati evakuisani-tube kolektora. Oni moraju biti ponovo evakuisana svakih jedne do tri godine.
 
Evakuisani-tube kolektori

Skica kolektora toplote cevi
U ovom tipu vakuumske kolektora, apsorber traka se nalazi u evakuisane i pritisak dokaz staklene cevi. Tečnost prenos toplote protiče kroz apsorbera direktno u U-Tube ili u Countercurrent u tube-u-cevi sistemu. Nekoliko single cevi, serijski povezani, ili cevi međusobno povezane preko grane, čine solarni kolektor. Heat pipe kolektori sadrži poseban fluid koja počinje da ispari čak i na niskim temperaturama. Para izvire u individualnim toplotnim cevima i zagrevanju nosača tečnosti u glavne cevi pomoću izmenjivača toplote. Condensed Tečni potom teče nazad u bazu toplotne cevi.
Cevi moraju biti nagnuti na određenom stepena iznad horizontali, tako da je proces isparivanju i kondenzovanje funkcije. Postoje dve vrste kolektora vezi sa solarnom sistemu cirkulacije. Ili toplote širi direktno u cevovodu ("mokro Connection") ili je povezan sa kolektor toplotnom-obavljanje materijala ("suvi veze"). "Suvi spoj" omogućava da razmenjuju pojedinačnih cevi bez pražnjenja čitav sistem njegovog tečnosti. Evacuted cevi nude prednost da efikasno rade sa visokim temperaturama i apsorbera sa niskom radijacijom. Visoke temperature takođe mogu dobiti za aplikacije kao što su tople vode, proizvodnju pare, i klimom.
Koliko energije se solarni kolektor obezbedi?

Grafik efikasnosti i temperaturnom opsegu raznih vrsta kolektora (zračenje: 1000 V / m²)
Efikasnost solarnog kolektora se definiše kao količnik korisne toplotne energije u odnosu primljenog solarne energije. Pored toplotne gubitke postoji alvas je optički gubitak kao dobro. Faktor konverzije ili optički efikasnost H0 pokazuje procenat solarnih zraka prodire kroz prozirni poklopac na kolektoru (Transmission) i procenat koji se apsorbuje. U osnovi, to je proizvod stope prenosa poklopca i apsorpcije stope apsorbera.
Posebni troškovi sakupljača su takođe važni. Evakuisani-cevi kolektori su znatno skuplji (na 511,29 - 1278,23 eura / m² kolektor površine), nego ravnih pločastih kolektora (153,34 do 613,55 evra / m²) ili čak plastične amortizera (25,60 do 102 26 evra / m²). Međutim, dobra sakupljač ne garantuje dobar solarni sistem. Umesto toga, sve komponente treba da budu visokog kvaliteta i sličnog kapaciteta i snage.

solarni kolektori
kONTAKTIRAJTE NAS

kontaktirajte nas za besplatnu procenu

Your details were sent successfully!

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • google+

​© 2023 by Moving Company. Proudly created with Wix.com

bottom of page